Kosher Belgesi

KOSHER BELGESİ NEDİR?

Kosher İbranice’de “Uygun” anlamına gelmektedir. Bu belge, Musevi inancına uygun tüketim kurallarını belirleyen kaşrut kurallarına uygun üretim olduğunu doğrulayan helal onay belgesidir. Benzer olarak İslamiyet dininde “Helal” kelimesi ile eş değer bir anlam ve kullanımı mevcuttur. Bu sebeple Kosher Belgesi almak, üretim yapan gıda firmaları için son derece önemlidir.

KOSHER KAPSAMINDA OLAN ÜRÜNLER

  • Karada yaşayanlardan geviş getiren ve çift tırnaklı olan hayvanların yenmesi serbest, bu özelliği taşımayanlar ise yasaktır; bunlara ek olarak domuz, tavşan ve deve eti yasaktır.
  • Her türlü böcek, sürüngen ve kemirgenin yenilmesi yasaktır.
  • Kuşlardan Tevrat’ta ismi geçen yirmi kuş dışında kalanların yenilmesi yasaktır.
  • Balıklardan pullu ve yüzgeçli olanlar dışında kalanların, kabuklu hayvanların (midye, istiridye) ve ahtapot, kalamar, ıstakoz, karides, kerevit, yengeç, deniz kestanesinin yenilmesi yasaktır.
  • Yenilmesi yasak olan hayvanlardan çıkan yumurta, süt gibi her türlü ürünün (bal hariç) yenmesi yasaktır.

NEDEN KOSHER BELGESİ ?

Kosher Belgesi, tüketilecek gıda ürünleri arasında kesinlikle domuz eti olmadığını doğrulayan en önemli belgelerden bir tanesidir. Bu güvenilirlik sadece Musevi vatandaşlarımızı değil aynı zamanda Müslüman vatandaşlarımızı da ilgilendirmektedir.Günümüz koşullarında birçok insan, kullandıkları ürünlerin % 100 e kadar ek hayvansal katkıların olmamasını istememektedir ve sıradan olan gıda standartlarına da güvenmemektedir.Bu noktada ürünlerdeki Kosher işareti; ürünün % 100 saf domuz olmadığını sağlamak için dikkate alınmaktadır ve Avrupa ülkelerinde, Kosher sertifikası ürünü daha iyi satmak için yardımcı olmaktadır.

Dikkat çekilebilecek bir diğer nokta ise; Kosher belgesini sadece Yahudi inancı taşıyan insanlara hitap ettiği yanılgısının ortadan kaldırılmasıdır.

Durum itibariyle; vejetaryenler, alejikler, sağlık problemleri olanlar için de Kosher belgesi tercih nedeni sayılmaktadır.Yapılan araştırmalara göre Kosher Belgesine sahip markaların değerlerinin arttığı ve Kosher Sertifikasını tercih eden firma sayısında önemli bir artış olduğu görülmüştür.

KOSHER BELGESİ NASIL ALINIR?

Bu belgeyi alabilmek için; alanında uzman bir hahamın bahsi geçen ürünün kontrol ve analizlerini tamamlayarak; ürünün Kosher Belgesi kurallarına uygunluğunu belirtmesi ve içerisinde aykırı madde olmadığını doğrulaması gereklidir. Kosher belgesi almak için izlenmesi gereken adımlar hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için çerezleri kullanıyoruz. Ayrıca sitemizi kullanımınıza ilişkin bilgileri sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. View more
KABUL ET
REDDET